  • 1206Y5000221JCT
1206Y5000221JCT
advertisement
Manufacturer No:
1206Y5000221JCT
HK JDW NO:
419-1206Y5000221JCT
Datasheet:
1206Y5000221JCT
Description:
FlexiCap™ 220pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206Y5000221JCT
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    10.007382mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Soft Termination
    C0G NP0 1B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.063 1.60mm