  • 1206Y1001P40HQT
1206Y1001P40HQT
advertisement
Manufacturer No:
1206Y1001P40HQT
HK JDW NO:
419-1206Y1001P40HQT
Datasheet:
1206Y1001P40HQT
Description:
FlexiCap™ 1.4pF 100V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 1B 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206Y1001P40HQT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.05pF
  • Feature
    High Q, Low Loss, Soft Termination
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.4pF
  • Thickness (Max)
    0.063 1.60mm