  • 1206J1K01P40DQT
1206J1K01P40DQT
advertisement
Manufacturer No:
1206J1K01P40DQT
HK JDW NO:
419-1206J1K01P40DQT
Datasheet:
1206J1K01P40DQT
Description:
1.4pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206J1K01P40DQT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Feature
    High Q, Low Loss
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    1.4pF
  • Thickness (Max)
    0.063 1.60mm