  • 1206GC181KA11A
1206GC181KA11A
advertisement
Manufacturer No:
1206GC181KA11A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1206GC181KA11A
Package:
Datasheet:
1206GC181KA11A
Description:
180pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
1206GC181KA11A
    Select All
  • Mount
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Palladium/Silver (Pd/Ag)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height
    1.52mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness
    1.524mm