  • 1206F-1R5K-01
1206F-1R5K-01
advertisement
Manufacturer No:
1206F-1R5K-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-1206F-1R5K-01
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1206F-1R5K-01
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Gold Flash (Au)
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    320mA
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Inductance
    1.5 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    320mA
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    25
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.2Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    1.5 µH
  • Series Resistance
    1.2Ohm
  • Self Resonant Frequency
    240MHz