  • 1206CS-100XJLB
1206CS-100XJLB
advertisement
Manufacturer No:
1206CS-100XJLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1206CS-100XJLB
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1206CS-100XJLB
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    10 nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    4GHz
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    80mOhm
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Inductance-Nom (L)
    0.01 µH
  • Special Feature
    Q IS MEASURED AT : 300 MHZ
  • Height
    1.52mm
  • Length
    3.56mm
  • Width
    2.16mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 18 hours ago)
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    10.007382mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C