  • 1206CC223KAZ2A
1206CC223KAZ2A
advertisement
Manufacturer No:
1206CC223KAZ2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1206CC223KAZ2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
1206CC223KAZ2A
Description:
FLEXITERM® 0.022μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 4316
Step5Bar-code shipping tag
1206CC223KAZ2A
    Select All
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    630V
  • Capacitance
    0.022μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height
    1.8034mm
  • Length
    3.3mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm