  • 1206AA511KAT1A
1206AA511KAT1A
advertisement
Manufacturer No:
1206AA511KAT1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1206AA511KAT1A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
510pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1206AA511KAT1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    1.524mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.524mm