  • 12067A8R2CAT2A
12067A8R2CAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12067A8R2CAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12067A8R2CAT2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
12067A8R2CAT2A
Description:
8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
12067A8R2CAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    500μm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm