  • 12066D106KAT2X
12066D106KAT2X
advertisement
Manufacturer No:
12066D106KAT2X
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12066D106KAT2X
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 330
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
12066D106KAT2X
  • Factory Lead Time
    40 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Voltage
    6.3V
  • Height
    70μm
  • Thickness (Max)
    0.070 1.78mm
  • Thickness
    1.778mm