  • 12065D475KAT2A
12065D475KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12065D475KAT2A
HK JDW NO:
66-12065D475KAT2A
Datasheet:
12065D475KAT2A
Description:
4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 8865
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
12065D475KAT2A
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.29mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.070 1.78mm
  • Thickness
    1.778mm