  • 12063C474KAJ2A
12063C474KAJ2A
advertisement
Manufacturer No:
12063C474KAJ2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12063C474KAJ2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
12063C474KAJ2A
Description:
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
12063C474KAJ2A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.050 1.27mm
  • Thickness
    1.27mm