  • 12061C562KAZ2A
12061C562KAZ2A
advertisement
Manufacturer No:
12061C562KAZ2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12061C562KAZ2A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
12061C562KAZ2A
Description:
FLEXITERM® 5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 5115
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
12061C562KAZ2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Height
    940μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm