  • 12061C105MAT4A
12061C105MAT4A
advertisement
Manufacturer No:
12061C105MAT4A
HK JDW NO:
66-12061C105MAT4A
Package:
1206
Datasheet:
Description:
1μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
12061C105MAT4A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm