  • 12061A5R6DAT2A
12061A5R6DAT2A
advertisement
Manufacturer No:
12061A5R6DAT2A
HK JDW NO:
66-12061A5R6DAT2A
Description:
5.6pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
12061A5R6DAT2A
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.6pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    8.93%
  • Negative Tolerance
    8.93%
  • Height
    0.94mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm