  • 12061A151GA12A
12061A151GA12A
advertisement
Manufacturer No:
12061A151GA12A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-12061A151GA12A
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
12061A151GA12A
Description:
150pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
12061A151GA12A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm