  • 1201M2S5V4QE2
1201M2S5V4QE2
advertisement
Manufacturer No:
1201M2S5V4QE2
HK JDW NO:
174-1201M2S5V4QE2
Package:
Datasheet:
1201M2S5V4QE2
Description:
Switch Slide ON None ON DPDT Extended Top Slide 6A 250VAC 28VDC PC Pins Bracket Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1201M2S5V4QE2
    Copper
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -30°C~65°C
  • Feature
    Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.5mm
  • Current Rating
    6A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    16.11mm
  • Actuator Length
    9.04mm