  • 1201M2S3AV2GE2
1201M2S3AV2GE2
advertisement
Manufacturer No:
1201M2S3AV2GE2
HK JDW NO:
174-1201M2S3AV2GE2
Package:
Datasheet:
1201M2S3AV2GE2
Description:
Switch Slide ON None ON DPDT Side Slide 6A 250VAC 28VDC 0.4VA PC Pins Bracket Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1201M2S3AV2GE2
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Operating Temperature
    -30°C~65°C
  • Feature
    Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC/DC
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Actuator Length
    4.72mm