  • 1201M1S6ZQE2
1201M1S6ZQE2
advertisement
Manufacturer No:
1201M1S6ZQE2
HK JDW NO:
174-1201M1S6ZQE2
Package:
Datasheet:
1201M1S6ZQE2
Description:
Switch Slide ON None ON DPDT Extended Top Slide 6A 250VAC 28VDC Solder Lug Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
1201M1S6ZQE2
  • Mount
    Panel, Solder
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~65°C
  • Feature
    Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    11.43mm
  • Current Rating
    6A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    19.56mm
  • Actuator Length
    12.32mm