  • 1201M1S3CME3
1201M1S3CME3
advertisement
Manufacturer No:
1201M1S3CME3
HK JDW NO:
174-1201M1S3CME3
Package:
Datasheet:
1201M1S3CME3
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Step5Bar-code shipping tag
1201M1S3CME3
    Copper
  • Contact Plating
    Lead, Silver, Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~65°C
  • Published
    2006
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals, Red Actuator
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    11.43mm
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Current Rating
    6A
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    19.56mm
  • Actuator Length
    5.08mm