  • 1201M1S1ZQE2
1201M1S1ZQE2
advertisement
Manufacturer No:
1201M1S1ZQE2
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-1201M1S1ZQE2
Package:
Datasheet:
1201M1S1ZQE2
Description:
Switch Slide ON None ON DPDT Top Slide 6A 250VAC 28VDC Solder Lug Panel Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1201M1S1ZQE2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    11.43mm
  • Current Rating
    6A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Switch Travel
    2.16mm
  • Length
    19.56mm
  • Actuator Length
    1.02mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Solder
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -30°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    1000
  • Feature
    Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C