  • 11P-123J-50
11P-123J-50
advertisement
Manufacturer No:
11P-123J-50
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-11P-123J-50
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
11P-123J-50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Core
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    11P
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    Box
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Inductance
    12 mH
  • Test Frequency
    79kHz
  • Max DC Current
    100mA
  • Frequency - Self Resonant
    320kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    50
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    24Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    12000 µH
  • Diameter
    12mm
  • Length
    16mm