  • 11938MA-24K-EL-D0
11938MA-24K-EL-D0
advertisement
Manufacturer No:
11938MA-24K-EL-D0
HK JDW NO:
567-11938MA-24K-EL-D0
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
11938MA-24K-EL-D0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    11938MA
  • Size / Dimension
    Square - 119mm Lx119mm H
  • Feature
    Auto Restart, Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    6.24W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.260A
  • Ingress Protection
    IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
  • Lifetime @ Temp
    100000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    2700 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    102.8 CFM (2.91m3/min)
  • Noise
    45.0 dB(A)
  • Voltage Range
    15V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.310 in H2O (77.2 Pa)