  • 11072M-12-2-1-1
11072M-12-2-1-1
advertisement
Manufacturer No:
11072M-12-2-1-1
Manufacturer:
CNC Tech
HK JDW NO:
168-11072M-12-2-1-1
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Male Pins Copper Alloy Panel Mount 12 Positions Solder Cup Gold Nickel A Threaded
Quantity:
In Stock : 190
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
11072M-12-2-1-1
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Copper Alloy
  • Insert Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Silver
  • Voltage - Rated
    30V
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    1.5A