  • 11-BG00-31-A12060
11-BG00-31-A12060
advertisement
Manufacturer No:
11-BG00-31-A12060
HK JDW NO:
124-11-BG00-31-A12060
Package:
Datasheet:
Description:
CONTACTOR 3NO/1NC 120V 10A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
11-BG00-31-A12060
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Mfr
    Banner Engineering Corporation
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 60°C
  • Series
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Contact Form
    4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
  • Coil Resistance
  • Operate Time
    26 ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    690VAC - Max
  • Release Time
    18 ms
  • Must Operate Voltage
    96 VAC
  • Contact Rating (Current)
    10 A
  • Coil Power
  • Must Release Voltage
    24 VAC