  • 10PM-K405B
10PM-K405B
advertisement
Manufacturer No:
10PM-K405B
HK JDW NO:
567-10PM-K405B
Package:
Datasheet:
10PM-K405B
Description:
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10PM-K405B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Weight
    0.331lb 150.14g
  • Mounting Hole Spacing
    0.787 (20.00mm)
  • Published
    2010
  • Series
    10PM
  • Size / Dimension
    Square - 0.984 x 0.984 25.00mmx25.00mm
  • Feature
    Round Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hybrid
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating
    1.5A
  • Termination Style
    Connector
  • Coil Resistance
    1.6Ohm
  • Coil Type
    Bipolar
  • Step Angle
    1.8°
  • Steps per Revolution
    200
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    17.1 / 120
  • NEMA Frame Size
    10
  • Rotor Inertia
    12gcm2
  • Diameter - Shaft
    0.197 (5.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.394 10.00mm