  • 10PCV2450
10PCV2450
advertisement
Manufacturer No:
10PCV2450
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-10PCV2450
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
10PCV2450
Description:
SSR RELAY SPST-NO 50A 100-240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
10PCV2450
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 10PCV2450.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Load
    100V~240V
  • Input Current
    4mA
  • Isolation Voltage
    2.5kV
  • Height
    22.9mm
  • Length
    58.4mm
  • Thickness
    22.86mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PCV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Depth
    2.0066mm
  • Current Rating
    50A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Output Type
    AC, Proportional Control
  • Operating Supply Voltage
    280V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    2V~10VDC
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    10V
  • Max Output Voltage
    240V