  • 1091QM1-24V
1091QM1-24V
advertisement
Manufacturer No:
1091QM1-24V
HK JDW NO:
894-1091QM1-24V
Package:
Datasheet:
1091QM1-24V
Description:
LED IND LIGHT 24V RED
Step5Bar-code shipping tag
1091QM1-24V
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Published
    2008
  • Series
    1091QM
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    LED
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    24V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.50 (12.70mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Forward Current
    24mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Forward Voltage
    24V
  • Lamp Color
    Red
  • Height
    36.83mm