  • 1091MX1-12V
1091MX1-12V
advertisement
Manufacturer No:
1091MX1-12V
HK JDW NO:
894-1091MX1-12V
Package:
Datasheet:
1091MX1-12V
Step5Bar-code shipping tag
1091MX1-12V
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    1091M
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    LED
  • HTS Code
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Panel Cutout Dimensions
    0.50 (12.70mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    12V
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Overall Height
    9.652mm