  • 1090QA6-12V
1090QA6-12V
advertisement
Manufacturer No:
1090QA6-12V
HK JDW NO:
894-1090QA6-12V
Package:
505
Datasheet:
1090QA6-12V
Description:
INDICATOR INCAND BLUE PANEL MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1090QA6-12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    505
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    1090QA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Incandescent
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Panel Cutout Dimensions
    0.50 (12.70mm)
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage
    12V
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lamp Color
    Blue
  • Height
    23.114mm