  • 1090A6-12V
1090A6-12V
advertisement
Manufacturer No:
1090A6-12V
HK JDW NO:
894-1090A6-12V
Package:
Datasheet:
1090A6-12V
Description:
INDICATOR INCAND BLUE PANEL MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1090A6-12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    1090A
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Incandescent
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    Wire Leads - 4.6 (116.84mm)
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.50 (12.70mm)
  • Operating Supply Current
    100mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lamp Color
    Blue
  • MSCP (Mean Spherical Candle Power)
    0.5 MSCP
  • Length
    23.11mm