  • 108ULR2R5MFH
108ULR2R5MFH
advertisement
Manufacturer No:
108ULR2R5MFH
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-108ULR2R5MFH
Package:
Radial, Can
Datasheet:
108ULR2R5MFH
Purchasing and Inquiry
108ULR2R5MFH Overview
For power systems, 6.1A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
108ULR2R5MFH Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
108ULR2R5MFH Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 108ULR2R5MFH applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
108ULR2R5MFH
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    ULR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    305mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm