  • 106SVF050MST
106SVF050MST
advertisement
Manufacturer No:
106SVF050MST
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-106SVF050MST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SVF 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
106SVF050MST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SVF
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19.894Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    56.1mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm