  • 105PPA122KS
105PPA122KS
advertisement
Manufacturer No:
105PPA122KS
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-105PPA122KS
Package:
Axial
Datasheet:
105PPA122KS
Description:
PPA 1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 1200V 1.2kV-DC 550V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
105PPA122KS
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PPA
  • Size / Dimension
    1.004Diax2.323L 25.50mmx59.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1200V 1.2kV
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V