  • 104SML050MD4
104SML050MD4
advertisement
Manufacturer No:
104SML050MD4
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-104SML050MD4
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
104SML050MD4
Description:
SML 0.1μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
104SML050MD4
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    SML
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1989.44Ohm @ 120Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.8mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm