  • 103-222HS
103-222HS
advertisement
Manufacturer No:
103-222HS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-103-222HS
Package:
Nonstandard, 2 Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
103-222HS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard, 2 Lead
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    103
  • Size / Dimension
    0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    310mA
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    310mA
  • Frequency - Self Resonant
    85MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    22
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    22
  • Case/Size Code
    1010
  • Height
    1.91mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.91mm