  • 100SP4T7B13M1QEH
100SP4T7B13M1QEH
advertisement
Manufacturer No:
100SP4T7B13M1QEH
HK JDW NO:
239-100SP4T7B13M1QEH
Package:
Datasheet:
100SP4T7B13M1QEH
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Step5Bar-code shipping tag
100SP4T7B13M1QEH
    15/32-32
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact Function
    (ON)-OFF-(ON)
  • Bushing Length
    0.448 inch
  • Body Height
    8.89mm
  • Actuator Length
    13.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.858 mm
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 11.91mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A