  • 100SP1T7B13M3REH
100SP1T7B13M3REH
advertisement
Manufacturer No:
100SP1T7B13M3REH
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-100SP1T7B13M3REH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
100SP1T7B13M3REH
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    100
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.858 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 11.91mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    15/32-32
  • Bushing Length
    0.448 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Actuator Length
    13.00mm