  • 100SP1T2B4M6QE
100SP1T2B4M6QE
advertisement
Manufacturer No:
100SP1T2B4M6QE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-100SP1T2B4M6QE
Quantity:
In Stock : 4900
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
100SP1T2B4M6QE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    100
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    5A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Breadth
    6.858 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Contact Current Rating
    5A
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Timing
    MAKE-BEFORE-BREAK
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@28VDC
  • Bushing Type
    1/4-40
  • Length
    12.7mm
  • Width
    6.86mm
  • Body Height
    13.589mm
  • Actuator Length
    6.46mm