  • 100MT160PB
100MT160PB
advertisement
Manufacturer No:
100MT160PB
HK JDW NO:
884-100MT160PB
Package:
7-MTPB
Datasheet:
100MT160PB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
100MT160PB
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-MTPB
  • Number of Pins
    7
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Technology
    Standard
  • Current Rating
    100A
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 100V
  • Output Current
    100A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.51V @ 100A
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A
  • Forward Voltage
    1.51V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV