  • 100DP3T6B15M3REH
100DP3T6B15M3REH
advertisement
Manufacturer No:
100DP3T6B15M3REH
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-100DP3T6B15M3REH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
100DP3T6B15M3REH
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    100
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Termination
    Quick Connect
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Actuator Type
    Flat Anti-Rotation
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Electrical Life
    40,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Length
    12.7mm
  • Width
    6.86mm
  • Actuator Length
    11.43mm