  • 100AWSP5T2B4M7RE
100AWSP5T2B4M7RE
advertisement
Manufacturer No:
100AWSP5T2B4M7RE
HK JDW NO:
239-100AWSP5T2B4M7RE
Step5Bar-code shipping tag
100AWSP5T2B4M7RE
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    100A
  • Published
    2006
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    400mA
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Breadth
    12.7 mm
  • Switch Function
    On-Off-Mom
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    Unthreaded
  • PCB Hole Count
    5
  • Contact Function
    ON-OFF-(ON)
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Length
    12.8mm
  • Width
    6.91mm
  • Body Height
    20.32mm
  • Actuator Length
    7.62mm