  • 100AWSP3T2B4M6QE
100AWSP3T2B4M6QE
advertisement
Manufacturer No:
100AWSP3T2B4M6QE
HK JDW NO:
239-100AWSP3T2B4M6QE
Step5Bar-code shipping tag
100AWSP3T2B4M6QE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    100A
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    6.604 mm
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    5
  • Bushing Length
    0.224 inch
  • Body Height
    13.335mm
  • Length - Termination
    0.137 inch
  • Actuator Length
    7.62mm