  • 100AWSP3T1B4M2QE
100AWSP3T1B4M2QE
advertisement
Manufacturer No:
100AWSP3T1B4M2QE
HK JDW NO:
239-100AWSP3T1B4M2QE
Package:
Datasheet:
100AWSP3T1B4M2QE
Step5Bar-code shipping tag
100AWSP3T1B4M2QE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    100A
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    12.8016mm
  • Body Breadth
    6.9088 mm
  • Circuit
    SPDT
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    3
  • Bushing Length
    0.24 inch
  • Body Height
    10.414mm
  • Length - Termination
    0.189 inch
  • Actuator Length
    12.70mm