  • 100AWSP1T1B4VS21RE
100AWSP1T1B4VS21RE
advertisement
Manufacturer No:
100AWSP1T1B4VS21RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-100AWSP1T1B4VS21RE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
100AWSP1T1B4VS21RE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2006
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    15.748mm
  • Body Breadth
    6.604 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • PCB Hole Count
    7
  • Bushing Length
    0.22 inch
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VDC
  • Body Height
    11.684mm
  • Length - Termination
    0.177 inch
  • Actuator Length
    12.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    Dust Tight, IP67, Waterproof
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    GOLD OVER NICKEL
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    GOLD OVER NICKEL
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    100A