  • 100AWSP1T1B1M1RE
100AWSP1T1B1M1RE
advertisement
Manufacturer No:
100AWSP1T1B1M1RE
HK JDW NO:
239-100AWSP1T1B1M1RE
Package:
Datasheet:
100AWSP1T1B1M1RE
Step5Bar-code shipping tag
100AWSP1T1B1M1RE
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    GOLD OVER NICKEL
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    GOLD OVER NICKEL
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    100A
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • PCB Hole Count
    3
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VDC
  • Bushing Type
    M10X1.5
  • Body Height
    10.414mm
  • Length - Termination
    0.156 inch
  • Actuator Length
    10.41mm