  • 100AWDP3T2B1M2QEH
100AWDP3T2B1M2QEH
advertisement
Manufacturer No:
100AWDP3T2B1M2QEH
HK JDW NO:
239-100AWDP3T2B1M2QEH
Package:
Datasheet:
100AWDP3T2B1M2QEH
Step5Bar-code shipping tag
100AWDP3T2B1M2QEH
  • Series
    100A
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    12.7mm
  • Body Breadth
    11.43 mm
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    6
  • Bushing Length
    0.346 inch
  • Body Height
    10.3886mm
  • Length - Termination
    0.209 inch
  • Actuator Length
    5.08mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    Dust Tight, IP67, Waterproof
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C