  • 100AWDP3T1B4M7QE
100AWDP3T1B4M7QE
advertisement
Manufacturer No:
100AWDP3T1B4M7QE
HK JDW NO:
239-100AWDP3T1B4M7QE
Step5Bar-code shipping tag
100AWDP3T1B4M7QE
  • Mount
    Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    100A
  • Published
    2014
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC/DC
  • Current Rating
    5A
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Length or Diameter
    11.5062mm
  • Body Breadth
    12.8016 mm
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    8
  • Bushing Length
    0.143 inch
  • Body Height
    20.32mm
  • Length - Termination
    0.125 inch
  • Actuator Length
    12.70mm