  • 100A100JW150XT
100A100JW150XT
advertisement
Manufacturer No:
100A100JW150XT
HK JDW NO:
60-100A100JW150XT
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
Description:
Porcelain Superchip® ATC 100A 10pF Ceramic Capacitor ±5% P90 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Low ESL Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
Quantity:
In Stock : 8174
Step5Bar-code shipping tag
100A100JW150XT
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0505 (1313 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Porcelain Superchip® ATC 100A
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Q, Low Loss, Low ESL
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    P90
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
  • Additional Feature
    STANDARDS: MIL-PRF-123, MIL-PRF-55681
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Case Code (Metric)
    1414
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Height
    1.45mm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm