  • 1008R-272G
1008R-272G
advertisement
Manufacturer No:
1008R-272G
HK JDW NO:
79-1008R-272G
Step5Bar-code shipping tag
1008R-272G
    2
  • Supplier Device Package
    1008
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
  • Tolerance
    ±2%
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    413mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    2.66mm
  • Current Rating
    413mA
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    880mOhm Max
  • Max DC Current
    413mA
  • Frequency - Self Resonant
    62MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 7.9MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Q Factor
    30
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.085 2.16mm
  • Length
    2.667mm
  • Width
    2.66mm